تبلیغات
علوم مدرسه ی راهنمایی امام علی (ع) کرمان - قولنج مفاصل و صدای حاصل از رفع آن

قولنج مفاصل و صدای حاصل از رفع آن

هر سال وقتی در کلاس های سوم درس مفاصل را تدریس می کنیم از جمله

سوالات دانش آموزان ، این است که چرا موقع فشار آوردن به انگشتان صدا

ایجاد می شود وآیا این عمل ضرر دارد یا نه؟ مقاله ی زیر پاسخ های مناسبی

برای این سوالات دارد .

 

هر سال وقتی در کلاس های سوم درس مفاصل را تدریس می کنیم از جمله

سوالات دانش آموزان ، این است که چرا موقع فشار آوردن به انگشتان صدا

ایجاد می شود وآیا این عمل ضرر دارد یا نه؟ مقاله ی زیر پاسخ های مناسبی

برای این سوالات دارد .

 

انگشت هایت را نشكن

004839.jpg

اغلب با صداهایی كه توسط مفاصل از جمله انگشتان، فك، زانو، كمر و گردن ایجاد می شوند آشنا هستیم. مردم عادت دارند با فشار به انگشتان دست و یا حركات سریع گردن یا فشار پا بر روی ستون فقرات كمری، باعث ایجاد این صداها شوند و به عبارتی قولنج آن را رفع كنند و با این حركت، نوعی احساس راحتی به آنها دست می دهد.

در یك تقسیم بندی ساده می توان این صداها را به دو دسته تقسیم كرد.

یك دسته صداهای حاصل از حركات مفصلی است و دسته دیگر صدای حاصل قولنج كردن مفاصل است كه طی یك فشار شدید در انتهای دامنه حركتی ایجاد می شود. تا زمانی كه این صداها با درد و التهاب همراه نباشد، نگرانی زیادی در مورد ایجاد این صداها وجود ندارند. ولی در صورتی كه تولید این صداها، همراه با درد و التهاب باشد می بایستی برای درمان و مشكل موجود، به پزشك مراجعه نمایند. در اصطلاحات علمی به این صداهای مفصلی، grating cracking ، clicking یا popping گفته می شود. این صداها در شرایط فیزیولوژیك و نرمال حركات مفصلی یا در حین انجام درمان و مانیپولاسیون مفاصل نیز ایجاد می شوند.
همچنین مفاصل ممكن است لرزش هایی ایجاد كنند كه قابل شنیدن نباشد و فقط احساس شوند، این موارد را لرزش های
subsonic و یا زیر آستانه شنوایی می گویند و در موارد بالینی به عنوان كریپتاسیون گفته می شود. علاقه محققین به این مسایل، منجر به مطالعات مختلف ولی محدودی شده است كه بخشی از تحقیقات توسط همكاران دندانپزشك و روی مفصل فكی گیجگاهی صورت گرفته است. در حالی كه همكاران ارتوپد و فیزیوتراپیست بیشتر روی صداهای مفاصل انگشتان و كمی گردن كار كرده اند.
چگونگی ایجاد صداها
اولین بار در سال 1971 دو دانشمند آلمانی، یك نیروی كششی را به مفصل سوم بین انگشت و كف دست اعمال نمودند و شكل گیری حباب های گاز كه عمدتاً
CO2 بود را ثابت كردند. اعمال كشش بین سطوح مفصلی در طی فعالیت های روزمره، باعث افزایش حجم مفصل و كاهش فشار مایع مفصلی می شود كه منجر به خروج گاز درون مفصلی و ایجاد حباب گاز می شود.جریان مایع به سمت ناحیه با فشار كمتر باعث خوابیدن (تركیدن) حباب گاز و ایجاد یك صدای قابل شنیدن می شود. فرد با فشار به مفاصل انگشتان دست و پا و یا حركت سریع گردن و كمر باعث تركیدن حباب و ایجاد این صدا و كاهش فشار داخل مفصل می شود. اخیراً هم دانشمندان با استفاده از عملكرد رادیوگرافی قبل و بعد از حركت درمانی در مفصل انگشتان سوم، ایجاد گاز را كه منجر به ایجاد صدای كراكینگ می شود به اثبات  رسانده اند. همچنین مطالعات نشان داده است كه این روند، ایجاد و تركیدن حباب دامنه غیرفعال مفصل را به شكل قابل ملاحظه ای زیاد می كند. این صداها ممكن است در طی اجرای حركات درمانی بر روی ستون فقرات (مانیپولاسیون) نیز ایجاد شود.
هریك از مفاصل بدن ما دارای تعدادی گیرنده عصبی از انواع مختلف هستند كه وظیفه آنها ارسال پیام به مغز و گزارش وضعیت مفصل از نظر موقعیت فیزیكی، تحریكات، صدمات و یا فشارهای نامعقول است. این گیرنده ها در هر لحظه وضعیت مفصل را به مغز گزارش می كنند و مغز بر حسب این گزارش تصمیم گیری می نماید كه باید چه عكس العملی را در مقابل حركت، نیرو و یا فشار داخل مفصل، نشان دهد.گفتیم ایجاد حباب ها باعث افزایش فشار داخل مفصل خواهد شد. افزایش فشار داخل مفصل به لحاظ ایجاد حباب های گاز، باعث تحریك گیرنده های داخل مفصل می شود. تحریك گیرنده های داخل مفصل، مغز را از ایجاد یك شرایط غیرطبیعی با خبر می كند. به دنبال این خبر تصمیم گیری برای رفع این فشار غیرطبیعی اتخاذ می شود. فرد با فشار به مفصل در دامنه انتهایی حركت، باعث تركیدن حباب و كاهش فشار داخل مفصل می شود. به این ترتیب، حس ناخوشایند مفصل قطع خواهد شد و فرد احساس راحتی می كند.

مضرات شکستن مفاصل

 - به مرور و بعد از سالها تكرار این وضعیت این كار برای فرد عادت شده و یك نوع وابستگی برای او ایجاد می كند، به شكلی كه حتی بدون وجود حباب ها نیز در شرایط عصبی خاص فرد با حداكثر فشار به مفصل، برای ایجاد این صداها و كاهش فشار روحی خود تلاش می كند.این مسأله، جز مشكلات و عوارض فشار بر مفاصل كه عوارض خود را در پی خواهد داشت، وابستگی هایی را برای فرد ایجاد می كند كه بعدها با وجود حل شدن مشكل تشكیل حباب ها، همچنان فرد را مجاب به در آوردن این صداها و حل فشارهای روحی خود از راه غیرمعقول می كند. یك جمله معروف می گوید: بهترین عادت این است كه به چیزی عادت نداشته باشیم.

- علت قولنج كردن مفاصل، ایجاد حباب های گاز 2
CO است كه باعث افزایش حجم داخل مفصل و شكلی از احساس تنگی در مفصل می شود و فرد برای خلاص شدن از این درگیری مجبور است مفصل را در دامنه انتهای خود قرار دهد تا حباب به وجود آمده تركیده و حجم مفاصل به حالت عادی و طبیعی خود بازگردد. اما از جمله مضرات این كار این است كه چون فرد مجبور است مفصل را برای تركیدن حباب گاز در دامنه انتهای خود قرار دهد، فشار زیادی به تمام بافت های اطراف مفصل از جمله عضلات، رباط ها و كپسول مفصلی وارد می نماید. عناصر غیرفعال اطراف مفصل كه در طول بلند خود قرار می گیرند به مرور افزایش طول می دهند و امكان انجام حركات دقیق را از فرد سلب می كنند.
سایر مضرات احتمالی عبارتند از :
- احتمال رخ دادن لرزش در سنین بالاتر به علت اختلال در حركت دقیق و كاهش ثبات مفصلی وجود خواهد داشت.
- احتمال بروز آرتروز پس از تكرار این حركات و شروع صدمه به غضروف مفصل نیز وجود دارد.
- در كسانی كه عمل شكستن مفاصل را مكررا انجام می دهند، احتمال صدمه مستقیم به شریان تغذیه كننده گردن وجود دارد.
- خطرناك ترین وضعیت، رفع قولنج، در گردن و آن هم با انجام حركات شدید و سریع است. جز مسأله ایجاد روند فرسایش بین مهره ای و به عبارت دیگر آرتروز، احتمال صدمه به شریان های تغذیه كننده مغز هم وجود دارد كه به دنبال خود حتی احتمال مرگ را هم در پی خواهد داشت.
- منشا بسیاری از سردردهای غیرمشخص و حتی تاری دید هم در همین عادت نابه جا و خطرناك و فشارهای غیرمعمول به ستون فقرات و گردن است. حتی بعضی هنگام قولنج كردن ستون فقرات خود، از فرد دیگری درخواست می كنند كه بر روی ستون فقراتشان راه بروند و فشارهای غیرمعمول و بسیار سنگینی را به ستون فقرات بیاورند كه در بسیاری از موارد، به شكستن مهره ها و ایجاد صدمات جبران ناپذیر از جمله بی اختیاری ادرار و یا قولنج اندامها، منجر خواهد شد.
- تغییر حجم های سریع مفصل باعث ایجاد مكرر این حباب ها خواهد شد. پس توصیه نمی شود كه به این كار عادت كنید چون در غیر این صورت برای همیشه مهمان شما خواهد بود.
دكتر رضا قلمقاش

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 11 آذر 1389    | توسط: مهدی قاضی زاده    |    |
نظرات() 
http://opticaporlacara.com/2010/08/daltonismo/
شنبه 17 فروردین 1398 11:26 ب.ظ
スーパーコピーバッグコピーブランド時計ブランドコピー財布
b complex for foot pain
سه شنبه 13 تیر 1396 06:07 ق.ظ
Exactly what I was searching for, appreciate it for putting up.
http://elizwintringham.soup.io/post/518693179/none
جمعه 29 اردیبهشت 1396 04:34 ق.ظ
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative.
I am gonna watch out for brussels. I will
appreciate if you continue this in future. A lot of people will be
benefited from your writing. Cheers!
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 12:47 ب.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog.

Any feedback would be greatly appreciated.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر